Strona główna » Blog o nasionach marihuany » Legalizacja marihuany w USA.

Legalizacja marihuany w USA.

Data dodania: 29-05-2019
Jak powszechnie wiadomo USA czyli Stany Zjednoczone Ameryki to ogromny kraj o powierzchni aż 9 373 967 kilometrów kwadratowych co stanowi kraj ten czwartym co do wielkości na świecie.

 

 

altJak powszechnie wiadomo USA czyli Stany Zjednoczone Ameryki to ogromny kraj o powierzchni aż 9 373 967 kilometrów kwadratowych co stanowi kraj ten czwartym co do wielkości na świecie. Aktualnie USA zamieszkuje blisko 330 milionów ludzi co powoduje, że jest on obecnie na trzecim stopniu podium względem liczebności spośród wszystkich krajów na świecie zaraz po dwóch „potęgach w tej dziedzinie” z Azji, mianowicie Chinach oraz Indiach. Jest to państwo federacyjne składające się z 50 stanów, graniczące od północy z Kanadą, od południa z Meksykiem, zaś od wschodu i zachodu odpowiednio z Oceanem Atlantyckim oraz Spokojnym. Tyle jeśli chodzi o charakterystykę. Przejdźmy do tematu przewodniego a więc legalizacji marihuany w USA.


 

Z racji podziału na 50 stanów oraz sposobności odrębności praw panujących w każdym z nich, legalizacja marihuany jest odmienna w zależności od terytorium danego stanu.

 

Aktualnie stany, które w pełni zalegalizowały marihuanę, a więc mowa tutaj zarówno o marihuanie typowo medycznej jak również tej rekreacyjnej to: Alaska, California, Colorado, Maine, Massachusetts, Nevada, Oregon, Washington oraz Washington D.C. tak więc spośród wszystkich aż w dziewięciu panuje pełna legalizacja marihuany.

 

Stany, które za legalną dopuściły tylko medyczną marihuanę: Arizona, Arkansas, Connecticut, Delaware, Florida, Hawaii, Illinois, Maryland, Michigan, Minnesota, Montana, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Dakota, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont.

 

Kolejna grupa stanów to takie, które zalegalizowały tylko marihuanę medyczną oraz preparaty obejmujące ekstrakty z konopi o wysokiej zawartości kannabidiolu popularnie używane jako skrót CBD oraz niskiej zawartości tetrahydrokannabinolu czyli THC. Do stanów zalicza się: Alabama, Georgia, Iowa, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, Wisconsin oraz Wyoming.

 


W ostatnim czasie cztery stany w pełni zalegalizowały rekreacyjną marihuanę: California, Nevada, Massachusetts oraz Maine. Dodatkowo w Arkansas, Dakocie Północnej oraz na Florydzie zgodnie z prawem możliwe jest teraz używanie medycznej marihuany, z kolei w Montanie zliberalizowano przepisy panujące do tej pory na tym terytorium. W wyniku tych zmian, aktualnie w większości ze stanów, chorzy mogą lub w najbliższym czasie będą mogli korzystać z korzyści jakie daje medyczna marihuana. Napływające informacje dają duże nadzieje, że już niedługo w kolejnych stanach będzie można legalnie zażywać marihuanę.

 

Za duży sukces a zarazem przełom uznaje się wygrane referendum w Kalifornii, cytując Ethana Nadellmanna dyrektora Drug Policy Alliance: „Możemy mówić o monumentalnej wygranej dla konopnego ruchu reformatorskiego. (…) Teraz, z Kalifornią jako liderem, koniec marihuanowej prohibicji w całym kraju, a może także na całym świecie, zbliża się szybko”. Kalifornia uznawana jest za wzór w przypadku podejmowania istotnych decyzji politycznych. Także w przypadku marihuany, ten niezwykle słoneczny kraj, o ciepłym i sprzyjającym klimacie wydaje się być wręcz miejscem idealnym.

 

W ramach ciekawostki obecnie procentowy poziom entuzjastów marihuany w USA jest najwyższy w historii i przewyższa czasy popularnego okresu hipisowskiego, wtedy chęć legalizacji marihuany deklarowało około 12% ludności, obecnie entuzjastów jest blisko 60%. Badania te prowadzone są na terenie Stanów Zjednoczonych od 1947 roku, w przekroju na wiek biorących udział w badaniu, konopie największą sympatią cieszą się wśród młodzieży i ludzi młodych, co nie jest niczym zaskakującym (blisko 77% jest „za”), ludność w wieku średnim to aż około 60% co jest niewątpliwie imponującym wynikiem.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog o nasionach marihuany
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu