Marihuana a sen

Data dodania: 15-04-2021 „ciekawostką” jest wpływ marihuany na cyklu snu. Okazuje się że THC może wpłynąć na wydłużenie się popularnie nazywanego głębokiego snu 

Nie od dziś wiadomo że marihuana posiada wiele właściwości w tym także medyczne. Poniżej postaramy się rozwinąć temat marihuany a jej wpływy na sen. Wielu ludzi wykorzystuje marihuanę w walce z bezsennością, od lat trwają badania nad medycznym wykorzystaniem konopi, co ciekawe marihuana nie jest przydatna tylko ze względu na to, że jej spożycie ułatwia zaśniecie ale także ma też wpływ na wszystkie fazy snu a także za sam stopień regeneracji po przebudzeniu. Wynika to głównie z kannabinoidów, które zawarte są w marihuanie i naśladują one aktywność endokannabinoidów ( czyli tych które mamy w organizmie sami – dokładnie w mózgu). Te substancje chemiczne i ich biologiczne szlaki tworzą endokannabinoidowy organizm, który jest między innymi odpowiedzialny za regulację snu. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych wniosków wynikających  z wieloletnich badań dot. marihuany i jej wpływu na sen.

Zacznijmy chronologicznie, jedne z najstarszych badań jakie prowadzono dowiodły że jeden z głównych składników czyli THC tetrahydrocannabinol bezpośrednio skraca czas potrzebny na zaśnięcie i dotyczy to zarówno cierpiących na bezsenność jak zdrowych. Badanie z 1973 udowodniło, że skraca czas potrzebny na zaśnięcie o ponad godzinę, jednak należy tutaj dodać że istotnym jest odpowiedni poziom THC ponieważ jego zbyt wysoka zawartość może działać wręcz przeciwnie.

Już nowsze badania wykazały, że THC jak i CBD zażyte przed zaśnięciem mogą znacznie wpłynąć na długość snu. W jednym z badań, zwiększenie dawki THC prowadziło do zwiększenia czasu całego cyklu snu, jednakowoż wyższe dawki THC powodowały u niektórych ludzi efekt  tzw. jointowego kaca, podczas gdy przy niższych dawkach to uczucie po obudzeniu nie było obecne bądź było spotykane znacznie rzadziej.

Kolejną „ciekawostką” jest wpływ marihuany na cyklu snu, okazuje się że THC może wpłynąć na wydłużenie się popularnie nazywanego głębokiego snu w całym cyklu snu co niewątpliwie poztywnie wpływa na organizm dzięki czemu jesteśmy w stanie bardziej się zregenerować i odpocząć zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Kolejnym efektem użycia konopi indyjskich jest skrócenie fazy snu – REM. Wielu z badanych, którzy zażywają konopie przed snem zgłasza brak snów, a sny jak już zbadano wcześniej występują tylko w tej właśnie fazie cyklu snu. Wciąż nie jest do końca zbadane za co dokładnie odpowiada faza snu – REM i czemu ona w ogóle służy. Według niektórych jest ona pożądana z kolei wielu osobom sny tylko przeszkadzają stąd podejście jest dość indywidualne. 

Na koniec jeszcze jedna ciekawa sprawa, dotyczy to cierpiących na bezdech senny, wpływa ona korzystnie na około 25% mężczyzn oraz 10 % kobiet, którzy cierpią na bezdech senny. Bezdech senny to zakłócenie oddychania w czasie snu, które wynika z wielu poważnych zaburzeń oraz chorób, takich jak cukrzyca, problemy z sercem oraz wiele innych. Cierpiący na tą przypadłość w znacznej większości nie są tego świadomi stąd często późne jej rozpoznanie i leczenie. Jeśli badania kliniczne potwierdzą pozytywne działanie w tej kwestii może to ułatwić życie wielu chorującym.

 

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog o nasianach marihuany