Strona główna » Blog o nasionach marihuany » Wełna mineralna do uprawy roślin.

Wełna mineralna do uprawy roślin.

Data dodania: 05-07-2021
Rockwool czyli Wełna mineralna początkowo był materiałem termoizolacyjnym w branży budowlanej, a teraz jemy dzięki niej pomidory.

Rockwool czyli Wełna mineralna początkowo był materiałem termoizolacyjnym w branży budowlanej, na szczęście ktoś bardzo ciekawski postanowił przetestować ten specyficzny materiał jako podłoże dla roślin w systemie hydroponicznym i od tego jest stale rozwijana i ulepszana.

Wełna mineralna to lekki hydroponiczny substrat, wytwarzany z przędzenia stopionej skały bazaltowej na drobne włókna, które są następnie formowane w szereg kostek, bloków, płyt uprawowych i produktów ziarnistych. Ponieważ wełna mineralna i inne wełny kamienne lub mineralne stosowane w ogrodnictwie pochodzą ze skał, przez wielu uważane są za produkt naturalny.

Wełna sama w sobie jest zawsze taka sama ale nie produkt końcowy , mówię o kostkach, arkuszach itp.  oczywiście. Jest wiele rodzajów a różnią się zazwyczaj gęstością w poszczególnej warstwie, np. mogą zatrzymywać zdecydowanie mniej wilgoci w dolnych partiach gdzie znajdują się korzenie, można znaleźć wełnę mineralną która praktycznie zachowuje się jak super ultra gąbka i zatrzymuje mnóstwo wody, lub tez takie które są dość sztywne ale zatrzymują jedynie minimalne ilości wody w całej swojej objętości. Ma to sporo plusów i tez minusów bo podlewanie roślin uprawianych w wełnie mineralnie wymaga nieco innej techniki, tutaj woda zachowuje się nieco inaczej, a grawitacja dość mocno pracuje ale ogólnie zasada jest prosta mniej a częściej. Stosuje się też (a w zasadzie jest to wymagane) inną mieszankę odżywczą a nawet inne nawozy niż do gleby. Kolejnym aspektem bardzo pozytywnym dla doświadczonych farmerów to fakt że Wełna mineralna pozwala na większą kontrolę nad strefą korzeniową, co może być wykorzystane do sterowania roślinami w kierunku wzrostu wegetatywnego lub generatywnego/reprodukcyjnego. Czyli krótki weg i przyspieszamy Flo :D

Rockwool jako produkt „sterylny” czysty bo końcu to dosłownie ( ale i w potężnym uproszczeniu ) kawałek zmielonej skały, nie zawiera żadnych naturalnie występujących pożytecznych populacji drobnoustrojów po pierwszym zasadzeniu. Na nic nam kompostnik, nie zakopiemy resztek po obiedzie, obierek, rybich ości itp… niema kto przerobić rozbić/przerobić tej masy biologicznej na części pierwsze. Z czasem coś się zalęgnie pożytecznego, ale nie od razu i nie na taką skalę jak w glebie.

Zalety

Wełna mineralna ma wiele zalet w produkcji hydroponicznej: produkcja włókien wełny mineralnej z roztopionej skały i plastikowe opakowanie płyt uprawowych zapewnia sterylność produktu i brak nasion chwastów, szkodników i patogenów.

Wełna mineralna zachowuje swoje właściwości fizyczne w czasie i przy kolejnych uprawach, jeśli obchodzimy się z nią ostrożnie.

Wełna mineralna jest lekki, a zatem łatwy w obsłudze i przekładaniu na miejsce, po pełnym nawodnieniu, jednak staje się ciężki i zapewnia stabilność upraw.

Wełna mineralna jest dostępny w wygodnej gamie rozmiarów, od małych 2-3 cm kostek rozsadek połączonych w arkusze do bezpośredniego siewu roślin, takich jak sałata i Pomidorki Indyjskie i inne sadzonki, do dużych kostek powyżej 10 cm do bardziej zaawansowanych przeszczepów.

Mało kto zawraca na to uwagę ale w wełnie mineralnej można monitorować za pomocą miernika zawartości wody, a tym samym pomiar zawartości wody, EC i temperatury w środowisku strefy korzeniowej rośliny. Można się nieźle zajawić i doprowadzić do perfekcji prowadzenie danej rośliny

Jest kilka wad

Wełna mineralna nie lubi zgniatania, i mimo wszystko trzeba jak z jajkiem. Jak spadnie nam na ziemi nic się nie stanie , ale jak zgnieciemy kostkę małą czy dużą to w zasadzie będziemy potrzebować nowej.

Bez poziomnicy może się okazać że na pochyłej powierzchni, połowa sadzonek ma Saharę a połowa Atlantydę.

Wełna mineralna jako tako nie ulega biodegradacji, a mocno sfatygowana kostka lub produkt o niskiej jakości może łamać się na maleńkie drobinki i podobnie jak wata szklana okrutnie denerwować po wbiciu w skórę tu i tam.

Wychodzą z uprawy w wiemy i wchodząc w Wełnę uczymy się w zasadzie wszytego na nowo.

Plusem było to że jest sterylna i czysta ale to tak samo jest minusem. Często jedynym wyjściem są nawozy syntetyczne a nie naturalne.


Jak by na to nie patrzeć to Wełna mineralna jest bardzo innowacyjna, tania i wygodna w użyciu, ale trzeba się jednak do niej przekonać.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog o nasionach marihuany
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu