Strona główna » Blog o nasionach marihuany » Pora aby wywalić HPS i przejść na diody LED ?

Pora aby wywalić HPS i przejść na diody LED ?

Data dodania: 12-07-2021 Czy nadeszła pora aby
wywalić HPS i przejść na diody LED
dla dobra Pomidorków?


Czy nadeszła pora aby wywalić HPS i przejść na diody LED dla Pomidorów?

 

W ostatnich latach diody elektroluminescencyjne, w skrócie LED, znalazły swoje miejsce w świecie oświetlenia krzaczorów — i wywołały wiele pytań. Czy diody LED mogą wytwarzać te same wysokiej jakości kwiaty, co wysokoprężne lampy sodowe (HPS)? Czy zaoszczędzą Ci pieniądze? A jakie są wady diod LED, o których firmy nie mówią?

Porównanie diod LED i oświetlenia HPS dla konopi Pomidorów

Uogólnienia na temat diod LED – lub lamp HPS prowadzą do złych wniosków, dlatego wielu hodowców we wczesnych latach miało rozczarowujące doświadczenia z diodami LED.

Diody LED mają różne oceny wydajności, w zależności od produktu, co dramatycznie wpływa na ilość wytwarzanego światła. Tak samo jest z HPS. Kiedy mówimy ogólnie o technologiach HPS, pomijamy ważne elementy projektu, takie jak (1) moc oprawy, (2) czy lampa jest jedno- czy dwustronna oraz (3) czy statecznik jest magnetyczny czy elektroniczny itp.

 

Na przykład oprawa HPS może osiągnąć wydajność 1,7 µmol/dżul, jeśli jest to lampa dwustronna z 1000-watowym statecznikiem elektronicznym. Ale inna, 400-watowa lampa HPS ze statecznikiem magnetycznym to inna historia. 400-watowy będzie miał tylko klasę wydajności w zakresie 1,0 µmol/dżul. Zasadniczo mówimy o różnych technologiach i nazywamy je „HPS”.

 

Diody LED są bardzo podobne. Chociaż są one ogólnie bardziej wydajne niż HPS (przy pewnym taktowaniu 2,8 µmol/dżul), niektóre diody LED są mniej wydajne niż wysokiej jakości oprawy HPS i dają mniej światła. Oprawy LED różnią się wydajnością w zależności od

(1) rodzaju diod,

(2) kompozycji kolorów widma,

(3) ogólnej jakości produktu i innych czynników inżynieryjnych.

Co więcej, nawet jeśli wydajność µmol/dżul jest wysoka, oprawa LED może nie mieć widma, aby zapewnić roślinom dobrą morfologię.

Info dla mniej kumatych- Nie każdy LED wytwarza fotosyntetycznie czynne promieniowanie.

Co do HPS`uw i ogólnie oświetleniu bazującym na statecznikach urządzeń HID. Zbyt często wskaźnik µmol/dżul na produktach HPS określa wydajność lampy, a nie rzeczywistą wydajność produktu. Lampa może dobrze działać w warunkach laboratoryjnych na podstawie dostarczonej mocy, ale gdy uwzględni się straty elektryczne statecznika, wartości wydajności zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Osłona reflektora zmniejsza również podaną wydajność oprawy HPS.

Stad tez fakt że bez dobrego i czystego odbłyśnika ani rusz

W rzeczywistości wydajność wykracza poza zużycie energii elektrycznej. Dobrze zaprojektowane produkty oświetleniowe zapewniają lepsze wyniki zbiorów z kilku powodów. Na przykład, gdy zapewnisz swoim roślinom zrównoważone, precyzyjnie dostrojone spektrum, możesz spodziewać się wzrostu metabolitów wtórnych i większych plonów gęstszych kwiatów. A sprawność elektryczna oznacza niższe wydzielanie ciepła, co prowadzi do kaskadowych redukcji kosztów dzięki zmniejszeniu zużycia HVAC, mniejszej liczbie wentylatorów obiegowych i łatwiejszemu zwalczaniu szkodników.

 

Czy HPSy są gorsze niż LEDy ?

W mojej opinii tak!

Czy HPSy wyszły już z obiegu ? nie!

 Na starcie są bardzo tanie, kilkukrotnie tańsze niż LEDy ale na dłuższą metę są o wiele droższe w eksploatacji. Wydzielanie Ciepła przez HPS`y to jednocześnie zaleta i wada.

W kolejnym Artykule Opiszę dokładniej moje stanowisko w tej kwestii.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog o nasionach marihuany